Zverejňovanie dokladov

Odkaz pre starostu
Anketa

Ako sa Vám páči publikácia o našej obci s názvom "Alekšince história a súčasnosť obce"?

K odpovedi môžete pridať aj Váš komentár.

Obsahovo a graficky veľmi kvalitná publikácia.

Zaujímavá a pekne spracovaná.

Dobrá, ale čakal(a) som o niečo viac.

Nepáči sa mi,

Váš komentár:

Váše meno:


Koľko je 2 + dva?
Vašu odpoveď napíšte číslom.Výsledky hlasovaniaObsahovo a graficky veľmi kvalitná publikácia.
   18 hlasov

Zaujímavá a pekne spracovaná.
   12 hlasov

Dobrá, ale čakal(a) som o niečo viac.
   11 hlasov

Nepáči sa mi,
   4 hlasyZákladné informácie

Obec má rozlohu 1 507 ha a rozprestiera sa severozápadne od Nitry, na ceste medzi Nitrou a Hlohovcom, vzdialená 15 km od obidvoch miest. Alekšince sa rozprestierajú v údoliach a kopcoch na juhozápadnom okraji Nitrianskej sprašovej pahorkatiny, ležia na úrodnej pôde Nitrianskeho okresu. Súčasná krajinná štruktúra je odrazom intenzívneho poľnohospodárskeho využívania krajiny, ktoré vyformovalo scenériu plochých odlesnených chrbtov a širokých údolí a úvalín v mierne členitom pahorkatinnom reliéfe. Celý chotár sa nachádza na aluviálnej rovine a pahorkatine a tvoria ho mladotreťohorné usadeniny pokryté sprašou a nivnými uloženinami. Z veľkej časti tvorí tento odlesnený rovinný až pahorkatinový chotár poľnohospodárska pôda v malom množstve sú zastúpené vinice. Cez stred obce tečie z juhozápadu na severovýchod potok Andač napájaný ďalšími piatimi malými prítokmi prameniacimi v bočných dolinách, ktorý ústí do riečky Radošinka. Tento vodný tok je pravostranný prítok rieky Nitra. Stred obce leží v nadmorskej výške 165 m n.m. Zemepisné súradnice obce sú 48 21 54 severnej šírky a 17 56 59 východnej dĺžky.

V súčasnosti má obec 1 702 obyvateľov, prevažne Slovákov (98.73%). Z jazykového hľadiska patria Alekšince do oblasti, v ktorej sa hovorí prevažne trnavským nárečím. Obyvatelia obce boli v minulosti prevažne poľnohospodári a roľníci. 

Obec je splynofikovaná, s vlastným zdrojom vody a celoobecným rozvodom vodovodnej siete. Obec Alekšince vyvíja maximálne úsilie v získavaní dotácii z euro fondov, čoho je dôkazom napríklad rekonštrukcia základnej školy, obecného úradu, kultúrneho domu, zatraktívnenie centra obce, vybudovanie chodníkov, budovanie kanalizácie, detského ihriska, výsadba zelene a mnoho ďalších. 

Obecný úrad a matričný úrad sídlia v budove bývalej základnej školy spolu s materskou školou. V budove sa nachádza aj zdravotné stredisko a lekáreň. V blízkosti obecného úradu sa nachádza kultúrny dom, ktorý využívajú nielen domáci, ale aj občania z okolitých obcí. V obci sa nachádza základná škola s materskou školou, ktorá oslavovala v roku 2009 svoje 30. výročie otvorenia. V škole sa nachádza kuchyňa, v ktorej sa varia obedy aj pre materskú školu a dôchodcov. 
Veľmi dobre je v obci zabezpečená obchodná sieť, ktorú tvorí jedna predajňa potravín COOP JEDNOTA Slovensko, dve súkromné predajne potravín DEKORA a VAPOS a súkromná predajňa rozličného tovaru JUNIOR. Okrem toho tu pôsobia firmy EURO-VAT a COMPACTA AGRO a.s.
Pohostinské a reštauračné služby zabezpečuje súkromné pohostinstvo Western pub REBECCA, pohostinstvo U FUŇA, reštaurácia PIZZERIA a sezónne pohostinstvo U ZLATÉHO KAPRÍKA.
Rôzne spoločenské, športové a kultúrne podujatia sa organizujú aj v prekrásnom areáli Miestneho kynologického klubu, kde svoje športové výkony predvádzajú naši štvornohý priatelia – psy. Ozdobou obce je hlavne miestny futbalový areál s novými kabínami, tribúnou a bufetom, na ktorom nám robia radosť naši futbalisti. Nachádza sa v ňom aj oddychový kútik pre najmenších – detské ihrisko s hojdačkami a šmýkačkou. Športuchtiví občania však najviac využívajú mini ihrisko s umelým trávnikom. 
Historickou dominantou obce je Kostol sv. Anny, matky Panny Márie z 18. storočia, z tohto obdobia je v obci umiestnená socha sv.Jána Nepomuckého. Kresťanskou tradíciu v obci je usporadúvanie budičkového sprievodu vždy po inej časti obce. Pri kostole je vystavaná kaplnka.

Dominantou obce sú tri nové bytovky, kde našlo bývanie 30 mladých rodín s malými deťmi. Pri bytovkách sa vybudovali detské ihriská s hojdačkami a urobila sa úprava okolia bytoviek výsadbou zelene.
Obec žije pomerne bohatým kultúrno-spoločenským životom, čoho dôkazom je početná skupina združení aktívnych občanov so širokým poľom pôsobnosti. V obci je etablovaných päť miestnych politických strán.

Obyvateľstvo

Počet obyvateľov  1702
z toho ženy 679
muži 673
deti do 15 rokov 350
priemerný vek obyvateľov 35,78
z toho ženy 6,37
muži 35,18
hustota obyvateľstva (na km2) 108
Voľby do NR SR 2020

Hlásenia miestneho rozhlasu
15.1.2020 - 13:11
S hlbokým zármutkom oznamujeme, že nás dňa 14.1.2020 opustil náš drahý spoluobčan Emil Maršala vo veku 84 rokov. Posledná rozlúčka s drahým zosnulým bude 18.1.2020 o 11,00 hod. so sv. omšou. Smútiacej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť.


Odber noviniek
Chcete vedieť čo je nové v Alekšinciach? Prihláste sa na odber noviniek.

Počasie online
Predpoveď počasia
Po kliknutí na obrázok sa otvorí v novom okne stránka www.svieti.sk
Stránkové dni
Pondelok730 - 1545
Streda730 - 1700
Štvrtok730 - 1200
Piatok730 - 1315

Obedná prestávka:
1200 - 1230

Facebook
Inzercia
Kalendár
Dnes je:
Piatok   17.  Január  2020
Meniny má Nataša
PoUtStŠtPiSoNe
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112